Açık Hava Sofralarına Şıklık Katan Dış Mekan Yemek Grupları

Soğuk kış aylarında tıkalı kaldığımız kapalı mekanların boğucu ve bunaltıcı etkisini üzerimizden atmak için havalar ısınmaya başlar başlamaz kendimizi açık alanlara atarız. Özellikle havaların ısınmasıyla beraber canlanan doğada vakit geçirmek benzersiz bir tazelenme fırsatı sunar. Doğada vakit geçirme imkanı bulamadığımız zamanlarda ise bahçeler imdada yetişir.


Bahçelerde hazırlanan sofralar hem güzel bir kahvaltıyla güne başlamanın hem de sıcak yaz akşamlarında hafif esen rüzgarın eşliğinde lezzetli yemeklerin tadını çıkarmanın en keyifli halidir. Ancak bu keyfi gerçekleştirmek için dış mekan yemek gruplarının seçimine oldukça özen göstermek gerekir. Aksi halde açık havada sofra kurmak keyiften çok ıstıraba dönüşebilir.

Bahçenize Yemek Takımı Seçmenin Püf Noktaları

Dış mekan yemek grupları bahçe, teras, balkon ya da veranda gibi açık alanlarda sofra kurmayı mümkün hale getiren işlevsel ve konforlu mobilyalardır. Masalar, sehpalar, sandalyeler, banklar ve berjerler gibi farklı parçalardan oluşan dış mekan yemek grupları her türlü açık alana uygun ebatlarda üretilir. 

 

Tasarım bakımından her zevke hitap eden dış mekan yemek grupları üretimlerinde kullanılan malzeme seçenekleriyle de dikkat çeker. Dış mekan yemek takımı fiyatları ise her bütçeye uygun alternatiflere sahiptir.

 

Bu kadar fazla seçenek karşısında seçim yaparken kafanız karışabilir. Kararsız kaldıysanız şu püf noktalarına dikkat ederek bahçenizin keyfini doyasıya çıkarabilirsiniz:

 

  • Dış mekan yemek grubu seçerken öncelikli olarak bahçenizin büyüklüğünü ve ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurun. Küçük bir alana sahipseniz ve aileniz çok kalabalık değilse açılır kapanır sandalyeleri, ufak boyutlu yemek masalarını ya da sadece sehpaları tercih edebilirsiniz. Misafir ağırlamaktan hoşlanıyorsanız ya da kalabalık bir aileye sahipseniz bahçenizin de büyük olması koşuluyla dilediğiniz parça sayıları ve ebatlarında masa ve sandalye kullanabilirsiniz. 

 

Bahçenizin keyfini yemek yiyerek değil de kahvenizi ya da çayınızı yudumlayarak çıkarmaktan hoşlanıyorsanız parça sayısı iki olan Latanwood Lenyx Berjer Seti ile şık, konforlu ve dayanıklı bir dış mekan mobilyasına sahip olabilirsiniz.

 

  • Dış mekan yemek grubunun farklı hava koşullarına karşı dayanıklı olmasına dikkat edin. Dış mekan mobilyaları her ne kadar yaz aylarında kullanılsa da suya ve neme karşı dayanıklı olmalıdır. Eğer bu yönde bir tercih yapmazsanız aniden bastıran bir yağmur nedeniyle mobilyalarınızı çöpe atmak zorunda kalabilirsiniz. 

 

Keza güneş ışınları da mobilyaların renginin solmasına ve yıpranmasına neden olabilir. Bu bakımdan farklı hava şartlarına karşı yüksek direnç gösteren uzun ömürlü masif ahşap malzemeden üretilen mobilyaları dış mekanlarda kullanmanızı öneriyoruz. Bunun için tamamen masif ahşaptan üretilen güneşe, yağmura ve neme karşı dayanıklı olan Latanwood Pablo Bahçe Masa Takımı modelini tercih edebilirsiniz. 

 

  • Konfor ve rahatlık beklentinizden ödün vermeyin. Dış mekan yemek gruplarının tasarımında oturma minderi ya da yastık gibi rahatlık sağlayan unsurlar çoğu zaman göz ardı edilebilir. Bunun başlıca nedeni minderlerin ya da yastıkların suyla temas ettiğinde yapısının bozulmasıdır.

 

Ancak bu durumun aksine, modeller arasında minderli ya da yastıklı seçenekler de bulabilirsiniz. Su geçirmezlik özelliği ile ön plana çıkan bu tarz dış mekan mobilyaları benzersiz bir konfor sunar. Rahatlığınızdan ödün vermeden bahçe keyfi yapmak istiyorsanız dayanıklı masif ahşap gövdesi ve su geçirmezlik özelliği bulunan minderleriyle dikkat çeken Latanwood Hanry Bahçe Oturma Grubu tam size göredir!

 

  • Özellikle bahçe gibi doğanın huzur verici atmosferini bir nebze de olsa yaşama imkanı sunan dış mekanlar için doğallıktan yana ürünler seçmeye önem verin. Meşe, ceviz ya da çam gibi farklı ağaçların en doğal hali olan masif ahşap, çevre ve insan sağlığına uyumlu yapısıyla mobilyaları doğal ortamlara adapte eder. Tercihinizi bu yönde gerçekleştirirseniz sadece hava şartlarına karşı dayanıklı değil, aynı zamanda çevreci, sağlıklı ve doğanın güzelliğini bahçenize taşıyan şık mobilyalara da sahip olabilirsiniz.


Doğaya ve doğal olana özlem duyuyor ve ağacın benzersiz dokusunu tüm ayrıntılarıyla sofranızda görmek istiyorsanız Latanwood Relief Yemek Masası ile bu hayalinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Dış Mekanda Yemek Hazırlığı Nasıl Yapılır?

Bahçenize uygun dayanıklı, sağlam, doğal ve estetik bir dış mekan yemek grubu seçtikten sonra sıra, ailenize ya da misafirlerinize lezzetli yemekler sunarak maharetinizi sergileyebileceğiniz şık bir sofra hazırlamaya gelir. Açık alanda sofra hazırlarken şıklık haricinde dikkat etmeniz gereken birçok unsur mevcuttur. 

 

Bahçenizde sofra hazırlarken keyfinizin kaçmaması için göz önünde bulundurmanız gerekenleri şu şekilde sırayabiliriz: 

 

  • Bahçede sofra hazırlarken sizi zorlayacak en önemli konu rüzgardır. Hava ne kadar sıcak olursa olsun ani bir esintiyle karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle sofra hazırlarken masa örtüsü kullanmanızı önermiyoruz. 

 

Masa örtüsü yerine tabakların altına gelecek şekilde runner kullanabilir ve böylelikle yemek masanızın masif ahşap dokusunun güzelliğini de sergileme fırsatı yakalayabilirsiniz. Veyahut hasır suplalar ile masif ahşabın doğallığını vurgulayan şık bir görünüm oluşturabilirsiniz.

 

Özel günler için bahçede sofra hazırlamayı düşünüyor ve bu doğrultuda romantik bir hava yaratmayı istiyorsanız runner ya da supla tercihini kenarları dantelli modeller arasından gerçekleştirebilirsiniz. Böylelikle porselen yemek takımları ile uyumlu zarif bir şıklık elde edebilirsiniz. 

 

  • Bahçenizde akşam yemeği için sofra hazırlayacaksanız mumları ve lokal aydınlatmaları kullanarak hem masanızın şıklığını artırabilir hem de masanızı daha konforlu bir hale getirebilirsiniz. 

 

Açık alanda mumların rüzgar ya da esintilerden etkilenmeden yanmaya devam etmesini sağlamak imkansız olduğundan alternatif olarak LED mumları tercih edebilirsiniz. Yemek masanızın üzerine konumlandıracağınız LED aydınlatmalar da en az mumlar kadar zarif ve şık bir ortam yaratacaktır.

 

  • Açık alanda sofra hazırlarken yemeklerinizi korunaklı bir şekilde servis etmeniz gerekir. Aksi halde havada uçuşan tozlar ve böcekler hem yemeğin hijyenini bozabilir hem de rahatsızlık vererek keyfinizi kaçırabilir. 

 

Bunun için kapaklı sunum tabakları, kaseleri ve tepsilerini kullanabilirsiniz. Cam, porselen, ahşap ya da bakır gibi malzeme seçenekleri bulunan kapaklı servis ürünleriyle sofranızın şıklığını da artırabilirsiniz.

 

  • Sofranızı dekore ederken bahçenize uygun tercihler gerçekleştirebilirsiniz. Özellikle çiçekler açık hava sofralarının vazgeçilmez dekoratif unsurları arasındadır. Şık bir vazo içerisinde yer alan doğal çiçeklerle sofranızı göz alıcı bir görünüme kavuşturabilirsiniz. 

 

Vazo kullanmadan da çiçeklerle sofranızı süsleyebilirsiniz. Yeşil yapraklı ve dallı çiçekleri doğrudan yemek masanızın üzerine konumlandırabilirsiniz. Çam kozalağı gibi ufak detaylarla masanızı güzelleştirebilir, yazlık evinizin bahçesinde sofra hazırlıyorsanız süsleme için deniz kabukları ya da yıldızlarını kullanabilirsiniz.

 

Yemek Masanızın Ömrünü Uzatmak için İpuçları

 

Açık alanda kullandığınız yemek masasının ömrünü uzatmak için dikkat edilmesi gerekenlerin başında temizlik sırasında hassas davranmak gelir. Hangi materyalle üretilmiş olursa olsun yemek masasını ağır kimyasallar bulunan temizlik malzemeleriyle temizlemekten kaçınmak gerekir. 

 

Temizlik yaparken masanızın dokusuna uygun bir ürün kullanmalı ve fazla sert hareket etmekten kaçınmalısınız. Güçlü bir şekilde bastırarak ovmak, yemek masasının çizilmesine ve renginin solmasına neden olabilir. 

 

Temizlik aşamasında masanızı kurulamayı da unutmamanız oldukça önemlidir. İçeriği fazla zararlı olmasa bile kullandığınız temizlik ürünlerinin kalıntıları hem masanızın yıpranmasına neden olur hem de sağlık açısından tehdit oluşturur. Dolayısıyla masanızı sildikten sonra yumuşak ve temiz bir bezle kalıntıları alarak kurulamayı unutmayın.

 

Dış mekanda kullanılan yemek masaları farklı hava şartlarına uygun üretilir. Ancak bu demek değildir ki, sürekli yağmura ve güneşe maruz kalan masanın ömrü kısalmaz. Özellikle yağmurda ıslanan yemek masasını yağmur dindikten sonra kurulamayı ihmal etmeyin.

 

Tüm bunlara dikkat etmenize rağmen yemek masanızın satın alındıktan kısa süre sonra yıpranmaya başladığını fark edebilirsiniz. Bu gibi bir durumla karşılaşmamak için önleminizi önceden alıp masif ahşap gibi dayanıklı malzemelerden üretilen modelleri tercih edebilirsiniz.

 

Masif ahşaptan üretilen uzun ömürlü dış mekan mobilyalarını Latanwood’da bulabilirsiniz. Masif ahşap ve el işçiliği ile benzersiz bir form kazanan, hazeran örme tekniğiyle de zarif bir görünüme bürünen Latanwood mobilyalar sayesinde sofralarınız başlı başına bir şıklık unsuruna dönüşür.