Bahçe Yatağı ile Kendinize Rahat Bir Köşe Yaratın

Bahçeler havanın ısınması ile birlikte en çok vakit geçirilen mekanlar haline gelir. Doğa ile iç içe olma fırsatı sunan bahçeler tüm yaz boyunca serinlemek, dinlenmek ve eğlenceli aktiviteler gerçekleştirmek isteyenlere ev sahipliği yapar. Farklı amaçlar için kullanılan bahçelere konfor, rahatlık ve fonksiyonellik katan vazgeçilmez eşyalar bahçe mobilyalarıdır.


Masa, sandalye, koltuk, berjer, sehpa, bank, salıncak ve şezlong gibi farklı ihtiyaç ve beklentilere cevap veren bahçe mobilyası çeşitleri arasında yer alan bahçe yatakları ise son yılların öne çıkan modelleridir. Çoğunlukla şezlonglar ile karıştırılan ancak şezlonglardan ebatları, rahatlığı ve kullanım amacı bakımından oldukça farklı olan bahçe yatakları, bahar ve yaz aylarında açık havada keyifli vakit geçirmek isteyenlere benzersiz bir konfor sunar. 


Bahçe yatağı modelleri genel olarak iki kişinin rahatlıkla uzanabilmesine imkan veren oldukça geniş boyutlara sahiptir. Yerden yüksek bir tasarımı bulunan bahçe yatakları aslında hem işlev hem de boyutları bakımından normal yataklara benzer bir yapıdadır. Dolayısıyla bahçe yataklarını kısaca bahçe gibi dış mekanlarda kullanılan yataklar olarak tanımlamak mümkündür.


Bahçe yatağı konforlu yapısını sahip olduğu rahat ve ergonomik minderlere borçludur. Konforlu minderlerin yanı sıra bahçe yataklarında en çok göze çarpan detay, güneş ışınlarına karşı korunaklı bir alan sunan gölgeliklerdir. Birçok bahçe yatağı modelinin üst kısmında gölgelik bulunur. Aynı zamanda modelin yan tarafları cibinlik takmaya uygun bir tasarıma sahiptir.


İstenilen zamanda cibinliği kapatarak güneşten, rüzgardan ya da bahçelerde bolca bulunan rahatsız edici böcek türlerinden korunmak mümkün hale gelir. Cibinliği açarak güneşin keyfini doyasıya çıkarmak da imkan dahilindedir. 


Üst tarafı çatı benzeri sistemle kapatılan bahçe yatakları ise güneşin yanı sıra yağmura karşı da korunaklı bir alan sunar. Yaz yağmurlarının tadını açık havada ıslanmadan çıkarmak istiyorsanız çatı sistemi sayesinde tam korunaklı bir yapıya sahip olan ve dayanıklı masif ahşaptan imal edilen Latanwood Bahçe Yatağı modelini tercih edebilirsiniz.  


Üst tarafı tamamen açık olan tasarımlar da bahçe yatak modelleri arasındadır. Çok fonksiyonlu yapıda üretilen bahçe yatağı modellerini ayak uzatma kısımlarını çıkararak koltuk olarak kullanmak da mümkündür. 


Bahçe yatakları farklı ebat ve form seçenekleri sunar. Yuvarlak, dikdörtgen ya da kare bahçe yatağı modellerini kullanım amacınıza ve kişisel zevkinize göre seçebilir, yatağın boyutu ve ebatlarını da bahçenizin büyüklüğüne göre tercih edebilirsiniz.

Bahçe Yatağı Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

 

Bahçeleri keyifli ve konforlu yaşam alanlarına dönüştürmek için bahçe yatak seçimine dikkat etmek gerekir. Aksi halde keyifli ve eğlenceli vakit geçirmeyi planlarken farklı sorunlarla uğraşmak zorunda kalabilir ya da beklentilerinizi ve ihtiyaçlarınızı karşılamaktan uzak bir modele sahip olabilirsiniz. Bahçe yatak seçiminde hem konfor, hem ihtiyaç hem de dayanıklılık bakımından dikkat edilmesi gerekenler şunlardır: 

 

  • Bahçe yatağı seçerken ebat tercihini kullanacak olduğunuz alanın genişliğine ve modeli kullanacak kişi sayısına göre yapın.
  • Bahçe yatağını kış aylarında kış bahçesinde kullanmak ya da iç mekanlarda koltuk olarak değerlendirmek istiyorsanız farklı parçalara ayrılabilen çok fonksiyonklu modelleri tercih edin.
  • Bahçe yatağını şezlong yerine kullanmak ya da daha ergonomik ve konforlu bir tasarıma sahip olmak istiyorsanız arka kısmı ayarlanabilir modellere öncelik verin.
  • Güneşlenmek için kullanmayı planladığınız bahçe yataklarının üst kısımlarının açık ya da açılır kapanır olmasına dikkat edin.
  • Bahçe yatağında vakit geçirirken bir şeyler atıştırmak ya da serinlemek için lezzetli içecekler yudumlamak istiyorsanız tasarımında sehpa bulunan Latanwood Adlon Bahçe Yatağı modelini tercih edebilirsiniz.
  • Bahçe yatağının açık hava koşullarına uygun yapıda olması gerekir. Bu bakımdan tercih edeceğiniz modelin suya, neme ve güneşe karşı dayanıklı masif ahşaptan imal edildiğinden emin olun. 
  • Bahçe yatağının minderlerinin su geçirmez yapıda ve kolay silinebilir olmasına özen gösterin. Böylelikle temizlik ve uzun ömürlü kullanım bakımından avantajlı bir modele sahip olabilirsiniz.
  • Bahçe yatakları bahçe dekorasyonuna estetik katan şık tasarım seçeneklerine sahiptir. Tasarım tercihi yaparken bahçenin atmosferine uygun olan daha doğal ve sade modelleri seçebilirsiniz. 

Bahçe Yatağı ile Eğlenceli Açık Hava Aktiviteleri

Dayanıklı, konforlu, fonksiyonel ve şık bir model tercihi yaptığınızda, bahçe yatağında tüm zamanınızı geçirmek isteyebilirsiniz. Bahçe yatakları çoğunlukla açık havada uzanarak rahatlamak ve dinlenmek için tercih edilen tasarımlardır. Bahçe yatağında uzanırken kitabınızı okuyabilir ya da sevdiğiniz müziği dinleyebilirsiniz.

 

Açık havanın bol oksijeninden faydalanarak nefes egzersizi ya da meditasyon yapmak için bahçe yatakları idealdir. Tüm yılın yorgunluğunu ve stresini üzerinizden atma fırsatı sunan bahçe yatakları güneşlenmek için de sıklıkla kullanılır. 

 

Ancak bahçe yatakları sadece dinlenmek ve güneşlenmek için değil, birçok aktivite için de değerlendirilebilir. Yetiştirmeniz gereken işleriniz varsa dizüstü bilgisayarınızı ya da tabletinizi yanınıza alarak serin, keyifli ve konforlu bir şekilde çalışabilirsiniz. Yaz akşamlarında partnerinizle birlikte yıldızları seyrederek romantizmin doruklarında bir deneyim yaşamak için de bahçe yatakları mükemmel bir alan sunar. 

 

Bahçe yatakları eğlenceli açık hava aktivitelerine de ev sahipliği yapar. Yaz aylarında bahçenizde misafir ağırlamaktan ya da parti vermekten hoşlanıyorsanız eğlencenize konfor ve rahatlık katmak için mutlaka bir bahçe yatağı edinmenizi öneriyoruz. 

 

Hoş sohbetlerin konforlu ortamı olan bahçe yataklarında arkadaşlarınızı ve sevdiklerinizi ağırlayarak müziğin, lezzetli yemeklerin ve içeceklerin keyfini doyasıya çıkarabilirsiniz. Beraber kutu ve kart oyunları oynayarak ya da güzel bir film seyrederek eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. 

 

Kısacası bahçe yatakları söz konusu olduğunda yaz aylarının eğlenceli ve keyifli aktivitelerin sonu gelmez.

 

Bahçe Yatağı Aksesuarları: Yastıklar, Şemsiyeler Ve Diğer Detaylar

Yastık, kırlent, şemsiye ve aydınlatma gibi aksesuarlar bahçe yataklarını daha konforlu ve şık bir hale getiren unsurlardır. Ancak aksesuar tercihi yaparken birtakım noktalara dikkat etmek gerekir. 

 

Zaten başlı başına oldukça estetik bir forma sahip olan bahçe yatağınız için aksesuar kullanımını minimum düzeyde tutmanızı tavsiye ediyoruz. Aynı zamanda aksesuarların, bahçe yatağına işlevsellik kazandırmasını da göz önünde bulundurarak doğru tercihler gerçekleştirebilirsiniz.

 

Bahçe yatağında sıklıkla kullanılan aksesuarların başında yastıklar gelir. Farklı boylarda, renklerde ve desenlerde yastık ya da kırlentler kullanarak bahçe yatağına hem daha rahat hem de daha şık bir yapı kazandırabilirsiniz. 

 

Bahçe yataklarında genellikle güneşi engelleyen gölgelikler bulunur. Ancak üst tarafı açık modeller de mevcuttur. Eğer bahçe yatağınızın üzerinde gölgelik bulunmuyorsa güneş şemsiyesi kullanarak gölgelik ve konforlu bir alan yaratabilirsiniz.

 

Üst tarafında gölgelik bulunan ya da cibinlik kullanımına imkan veren bahçe yatakları köşelerinde yer alan ince destek sütunları ile dikkat çeker. Bu destek sütunlarını LED aydınlatmalarla donatarak yaz akşamları için ışıl ışıl bir görünüm oluşturabilirsiniz. LED aydınlatmaları bahçe yatağının cibinlik takılan üst çıtalarında da kullanabilirsiniz.

 

Dilerseniz bahçe yatağının üst bölümde bulunan çıtalara içerisine tealight mumlar konumlandırdığınız minik fenerler de asabilirsiniz. Rüzgar çanları, deniz kabukları ve makrome süsler de bu bölüme asabileceğiniz dekoratif objeler arasında yer alır.

 

Çeşitli aksesuarlarla dilediğiniz gibi dekore edebileceğiniz konforlu ve dayanıklı modeller için Latanwood bahçe yataklarını tercih edebilirsiniz. Masif ahşabın el işçiliği ile zarif ve şık bir form kazandığı Latanwood bahçe yatakları ceviz, meşe ve çam gibi farklı doku seçeneklerine sahiptir. Farklı zevklere, dekorasyon stillerine ve konfor beklentilerine yönelik seçenekler sunan Latanwood bahçe yatakları dayanıklı yapısıyla da uzun ömürlü kullanım vadeder.