Dekorasyonun En Doğal ve Yalın Hali: İskandinav Tarzı

Herkes evini kendi kişisel zevkine göre döşemek istemesi gayet doğal. Ancak sadece kişisel zevkleri dikkate alarak gerçekleştirilen bir dekorasyon uyum, denge, işlevsellik ve görünüm açısından istenmeyen bir sonuçla karşılaşmaya neden olabilir. Bu nedenle her zevke uygun seçenekler sunan dekorasyon stillerini takip etmek ve gerektiğinde ufak dokunuşlar ile müdahale ederek kişisel tarzı da yansıtan bir mekan yaratmak en ideal tercihtir. 


Klasik, modern, minimalist, rustik ya da eklektik… Dekorasyon stilleri neredeyse sayılamayacak kadar çok! Peki size ve tarzınıza en uygun olanı hangisi? 


Bu soruyu ne tarz bir mekanda bulunmaktan gerçekten keyif aldığınızı ve hoşlandığınızı düşünerek cevaplayabilirsiniz. Eğer sizin için huzur; doğallık, ferahlık, aydınlık ve yalınlık demek ise sorunun cevabı basit: Sizin tarzınız tabii ki İskandinav! 


Karanlık ve soğuk bir iklimin hakim sürdüğü İskandinav ülkelerinin tam tersi bir görünüm vadeden İskandinav dekorasyon stili tam olarak nedir ve nasıl uygulanır? Yazımızda sizler için özetledik!

İskandinav Tarzı Dekorasyon Nedir?

İskandinav Tarzı Ev Dekorasyonu

İlk örneklerine 20. yüzyılın başlarında rastlanan ve günümüzde oldukça popüler bir hale gelen İskandinav tarzı dekorasyonu tanımlamak için kullanılabilecek en uygun iki kelime; doğallık ve yalınlıktır. Nesnelliğin ön plana çıktığı tasarımları barındıran İskandinav stili bu bakımdan minimalizme göz kırpar. Ancak minimalizmin soğuk ve mesafeli görünümüne İskandinav stili sıcak ve samimi bir alternatif sunar. 

 

İskandinav ülkelerinin armağanı olan İskandinav stili karanlık, soğuk havaya inat aydınlık ve ferah bir mekan oluşturmak amacıyla gerçekleştirilir. Doğallığın da en temel unsurlardan biri olduğu İskandinav stilinde renkler, desenler, mobilyalar ve aksesuarlar ilhamını doğadan alır ve tamamen sadelikten yanadır.

 

İskandinav stilinde yer alan doğal unsurlar ahşap, taş, deri ve hasır dokular olarak kendini gösterir. Özellikle masif ahşap mobilyaların kullanılmadığı bir İskandinav stili düşünülemez bile! Derinin mobilya döşemelerinde, taşın şömine, sehpa ya da duvar gibi yüzeylerde kendine yer bulduğu İskandinav stilinde hasır ise detaylarda şekillenir. 

 

Abajurlar, sepetler ve kutular gibi eşyaların ana malzemesi olarak sıklıkla kullanılan hasır, mobilyaların yüzeylerinde ise görünümü zenginleştiren benzersiz güzellikte bir detay olarak yer alır. Özellikle geleneksel hazeran örgü ile mobilyalara eklenen hasır doku, İskandinav stilinin doğallığını vurgulamanın yanı sıra sıcaklığını eksiksiz bir şekilde yansıtır.    

 

İskandinav stili dinginlik, huzur ve sakinlik kaynağı olan bir mekan tasarımı olarak öne çıkar. Bu nedenle bu stilde gereksiz kalabalığa ve göz yorucu detaylara yer yoktur. İskandinav stilinde kullanılan her eşya ya da mobilya fonksiyonel olmalı ve  ihtiyaçları hızlı ve pratik bir şekilde karşılamalıdır. 

 

Yoğun bir aksesuar kullanımından da uzak durulan İskandinav stiline kişilik kazandıran önemli unsurların başında renkler gelir. Evinizi İskandinav stiline uygun dekore etmek istiyorsanız kullanmanız gereken renkleri ve nasıl bir renk uyumu yakalamanız gerektiğini iyi bilmeniz gerekir.

 

İskandinav Tarzı Dekorasyonda Hangi Renkler Kullanılır?

İskandinav ülkeleri coğrafi konumlarından dolayı güneşten yeterince faydalanamaz. Bu durum İskandinav tarzı dekorasyonda kullanılan renklerin tercihine büyük oranda yansımıştır. Karanlık havanın iç sıkıcı ve bunaltıcı atmosferini aşarak daha ferah ve aydınlık bir mekan yaratmak için İskandinav tarzı dekorasyonda olabildiğince açık renklere yer verilir.

 

Temizliğin, yalınlığın ve zarafetin sembolü olan beyaz renk, İskandinav tarzı dekorasyonda en çok kullanılan renkler arasında yer alır. Ancak kullanılan renkler sadece beyazla sınırlı değildir. Siyah ve gri gibi nötr renkleri, bu renklerin tonlarını ya da doğayı yansıtan yeşil ve mavi gibi renkleri de İskandinav tarzı dekorasyonda kullanabilmek mümkündür. 

 

Burada dikkat edilmesi gereken nokta renklerin nerelerde ve ne oranda kullanılması gerektiğinin bilinmesidir. Beyaz ya da fildişi ve bej gibi beyaz tonları duvar, zemin ya da mobilya döşemelerinde yoğun bir şekilde kullanılır. Böylelikle açık renklerin mekanın geneline hakim olarak aydınlık bir ortam yaratması hedeflenir. 

 

İskandinav tarzı dekorasyonda siyah ya da gri renk tonları kontrast oluşturmak amacıyla kendine yer bulur. Beyaz rengin hem duvarlara hem de mobilyaların yüzeylerine hakim olması dekorasyonda kullanılan eşyaları görünmez bir hale getirebilir. 

 

Açık renkleri duvarlarda kullanmayı düşünüyorsanız ve mobilyalarınızın ön plana çıkmasını istiyorsanız mobilya tercihinizi siyah ve gri renklerden yana yapabilirsiniz. Açık tonlara sahip mobilyaları İskandinav tarzı dekorasyonda patlatmak için ise açık gri rengi duvarlarda kullanabilirsiniz.

 

Mavi ya da yeşil gibi renkler ise daha çok detaylarda kullanılır. İskandinav tarzı dekorasyon uygulamak istiyor ancak sadece nötr renklerden oluşan bir ortamın sizi rahatsız edeceğini düşünüyorsanız seçtiğiniz aksesuarların mavi ve yeşilin tonlarına sahip olmasına dikkat edebilirsiniz. 

 

Örneğin, vazo, şamdan gibi dekoratif obje seçiminde ya da yastık, kırlent veya koltuk şalı gibi ev tekstil ürünlerinde mavi ve yeşil tonlara öncelik verebilirsiniz. 

 

Ancak bu tarz canlı renkleri kullanırken fazla aşırıya kaçmamaya özen göstermelisiniz. Aksi halde tam anlamıyla İskandinav tarzının ruhunu yansıtan bir dekorasyon gerçekleştirmekten uzaklaşabilirsiniz.

 

İskandinav Tarzı Dekorasyonun Vazgeçilmezi Fonksiyonel Mobilyalar

İskandinav Tarzı Mobilya

 

İskandinav tarzı dekorasyonda, tıpkı minimalizmde olduğu gibi nesnelliğin ön planda olduğu tasarımlara yer verildiğinden bahsetmiştik. Bu durum mobilyalar için de geçerlidir. İskandinav tarzı dekorasyonda mobilyaların tasarımları, kullanım amaçlarının önüne geçmeyecek şekilde sade ve yalındır.

 

Kısacası İskandinav tarzı dekorasyonda kullanılan mobilyalar görünümlerinden çok fonksiyonel özellikleri ve konforlu yapılarıyla dikkat çeker. Sağlamlık ve dayanıklılığın da oldukça önemli olduğu bu tarza uygun mobilya seçiminde üretimde kullanılan malzeme seçenekleri belirleyici rol üstlenir. Bu bakımdan masif ahşaptan imal edilen fonksiyonel mobilya modelleri İskandinav tarzın vazgeçilmezlerindendir.

 

İskandinav tarzın sıcak ve samimi bir ortam yaratma çabasını kolaylaştıran masif ahşabı koltuk, masa, sandalye, sehpa gibi tüm mobilya seçenekleri için değerlendirebilirsiniz. 

 

İskandinav tarzı dekorasyon için masif ahşap mobilya modelleri arasından tercih yaparken şık detaylara da öncelik verebilirsiniz. Daha önce de bahsettiğimiz hazeran, İskandinav tarzı mobilyaları, temel özelliklerini bozmadan dikkat çekici bir şıklığa kavuşturan ayrıntıların başında gelir. Doğal hasırların özel bir teknikle örülmesinden meydana gelen hazeran, tecrübe ve ustalık gerektiren bir iştir.

 

Bu konuda tercih yaparken yardıma ihtiyaç duyuyorsanız tam da tarif ettiğimiz özelliklere sahip bir modeli sizlere önerebiliriz. Tamamen masif ahşaptan imal edilen, tarzı ve konforuyla benzersiz olan Latanwood Lazari Koltuk modelini salonunuza İskandinav tarzını yansıtmak için tercih edebilirsiniz. Bu doğal ve yalın güzelliği maharetli ellerden çıkan hazeran örgülerle bezenmiş ve raf, çekmece gibi unsurlarla fonksiyonellik kazandırılmış Latanwood Lando Tv Ünitesi ile tamamlayabilir, böylelikle salonunuzda keyifli ve rahat bir film izleme alanı yaratabilirsiniz.  

 

İskandinav tarzı dekorasyon için daha fazla mobilya seçeneği arıyorsanız Latanwood, sahip olduğu birbirinden estetik, konforlu, işlevsel ve dayanıklı mobilya modelleri ile hizmetinizde! Tasarımlarında İskandinav tarzına uygun olarak yalınlığa ve sadeliğe öncelik veren Latanwood’un ürettiği tüm mobilyalar masif ahşaptır. Böylelikle oldukça dayanıklı ve sağlam bir yapıya sahip olan Latanwood mobilyalara estetik formunu veren ise el işçiliğidir.

 

İskandinav dekorasyon tarzını tüm özellikleri ve detaylarıyla evinizin iç ve dış mekanlarına yansıtmak için dilediğiniz Latanwood mobilya modellerini kullanabilir, hayallerinizi süsleyen yaşam alanına kavuşabilirsiniz.