Evinizin Şıklığını Dresuar Modelleri ile Tamamlayın!

Dekorasyona ruhunu kazandıran eşyalar birbirinden şık mobilyalardır. Bazı mobilyalar dekorasyonun ana unsuru olurken bazıları da şıklığını tamamlar. Dekorasyonda tamamlayıcı mobilyalar arasında yer alan dresuarlar ise depolama alanı sorununa en estetik ve pratik çözümü sunar.


Genellikle evlerin giriş bölümlerinde bizleri karşılayan dresuarlar evlerin farklı alanlarında da fonksiyonel ve şık yapılarıyla boy gösterir. Birçok farklı tasarım seçeneği bulunan dresuarları dekorasyonu zenginleştiren ve mekanın şıklığı tamamlayan mobilyalar olarak evin farklı odalarında ya da alanlarında değerlendirmek mümkündür. Burada önemli olan her tarza, her ihtiyaca ve her zevke uygun dresuar çeşitleri arasından evin ruhunu yansıtacak doğru modeli seçebilmektir.


“Dresuar seçimi yaparken nelere dikkat edilmeli?” ve “Dresuar modelleri dekorasyonda nasıl kullanılmalı? gibi önemli soruları yanıtlamadan önce dresuarın genel özellikleri hakkında bilgi sahibi olmakta fayda vardır.   

Dresuar Nedir?

Ahşap Dresuar

Kullanım alanlarının genişliği ve tasarım seçeneklerinin fazlalığı dresuarların tam olarak ne olduğunu tanımlamayı oldukça zorlaştırır. Buna rağmen dresuarlar hakkında genel bir tanımlama yapmak da mümkündür. Dresuarlar genellikle eni dar, genişliği uzun ve yüksek yapılı mobilyalardır. 

 

Tarihi 18. yüzyıla dayanan dresuarlar önceleri daha standardize bir görünüme sahipken günümüzde birçok farklı özelliği ve detayı barındıran zengin bir çeşitlilik sunar. Farklı yüksekliklere ve genişliklere sahip dresuar modelleri bulabilmek mümkünken dresuarların karakteristik özelliklerinden olan enlerinin dar bir yapıya sahip olması her modelde kendini gösterir. 

 

Dresuar modelleri genellikle duvara yaslanarak konumlandırılır. Bu bakımdan iki ayaklı dresuar modelleri oldukça popülerdir. Ancak modeller arasında 4 ayaklı seçenekleri de kolaylıkla bulabilirsiniz. 

 

Dresuar modellerinin tasarımlarını zenginleştiren detaylar arasında çekmeceler, kapaklar ve raflar yer alır. Sadece ayaklar ve bir tabladan oluşan oldukça minimalist bir görünüm vadeden dresuar modellerinin yanı sıra çekmece, raf ve kapak gibi tasarım özellikleri ile ekstra depolama alanı sağlayan fonksiyonel dresuar modellerini de dekorasyonunuzda değerlendirebilirsiniz. 

 

Dresuarları çeşitlendiren özelliklerden biri de üretimlerinde kullanılan malzemedir. Cam, metal, MDF ve ahşap gibi üretimde kullanılan malzemeler dresuar modelinin hem tarzını hem de dayanıklılığını belirler. 

 

Örneğin, metal dresuar modelleri modern bir görünüm vadeder ve görece daha dayanıklıdır. Cam tablalı dresuar modelleri ayaklarında kullanılan malzeme ve formuna göre modern, klasik ya da avangart bir tarz oluştururken sağlamlık açısından riskli bir tasarıma sahiptir. Masif ahşap dresuar modelleri ise başta, İskandinav, rustik, country ve vintage olmak üzere birçok farklı dekorasyon stiline mükemmel uyum sağlayan en dayanıklı ve uzun ömürlü modeller arasında başta gelir.

 

Dekorasyonda Dresuar Kullanım Alanları

Dresuarların kullanım alanları dendiğinde akla gelen ilk mekanlar antrelerdir. Enleri dar olduğu için antrelere hareket alanını daraltmadan şıklık katan dresuarlar aynı zamanda depolama açısından önemli bir ihtiyacı karşılar. Cüzdan, anahtarlar, gözlük, çantalar ve benzeri evden çıkarken yanınıza almak istediğiniz eşyaları dresuarlar sayesinde her an elinizin altında bulundurabilirsiniz. 

 

İhtiyaç duyduğunuz gerekli eşyaları ve aksesuarları derli toplu ve estetik bir şekilde depolama imkanı sunan dresuar modelleri hayatı kolaylaştıran pratik mobilyaların başında gelir. Fonksiyonelliğin yanı sıra antrelerde bulunan dresuarlar evin genel dekorasyonu hakkında önemli ipuçları veren ve şıklığını sergileyen mobilyalardır. 

 

Fonksiyonel ve şık dresuar modellerinin kullanım alanlarını sadece antrelerle sınırlandırmak büyük haksızlık olur. Yatak odalarından salonlara, mutfaklardan banyolara dresuarları evin birçok farklı alanında kullanmak imkan dahilindedir. Üstelik dresuarlar sahip oldukları ideal boyutlarla küçük mekanların dekorasyonunda kurtarıcı rol üstlenir.

 

Yemek odanız çok dar ise konsol ya da vitrin gibi eşyalar yerine dresuar modellerini tercih edebilirsiniz. Çekmeceli dresuar modelleri sayesinde peçeteler, kaşıklar ve diğer sunum aksesuarlarınızı düzgün bir şekilde depolayabilir, bu sayede sofra hazırlamayı daha hızlı ve pratik bir hale dönüştürebilirsiniz. 

 

Dresuarları küçük salonlarda oturma alanlarında da değerlendirebilirsiniz. Örneğin, TV ünitesi ya da sehpası yerine yüksekliği fazla olmayan şık tasarımlı dresuar modellerini kullanabilirsiniz.

 

Büyük bir salona sahipseniz ve bu nedenle bazı alanlar atıl durarak dekorasyonda boşluk hissi yaratıyorsa dekorasyonun bütünlüğünü tamamlamak için dresuar modellerinden yardım alabilirsiniz. Duvarların önüne ya da uzun koltukların arka kısımlarına dresuar konumlandırarak mekanı bu boşluk hissinden kurtarabilirsiniz.

 

Yatak odalarına dresuar modelleri sayesinde şık ve zengin bir görünüm kazandırabilirsiniz. Yatak odasında dresuarları diğer mobilyaları tamamlayıcı bir unsur olarak kullanabileceğiniz gibi farklı mobilyaların yerlerine de değerlendirebilirsiniz. 

 

Örneğin, makyaj masası için yeterli alana sahip değilseniz aynalı dresuar modellerini seçerek kişisel bakımınızı ve makyaj uygulamalarınızı gerçekleştirebileceğiniz ideal alana sahip olabilirsiniz. Özellikle çekmeceli dresuar modelleriyle bakım rutinleriniz için ihtiyaç duyduğunuz ürünleri kolaylıkla depolayabilirsiniz.

 

Aynı amaç doğrultusunda banyoda da dresuar kullanabilirsiniz. Dresuar modelinin raflarına şık kutular ve sepetler içerisinde havlu, sabun, krem ve şampuan dilediğiniz kişisel bakım ürününü yerleştirerek banyonuzu hem daha konforlu hem de daha işlevsel bir mekan haline getirebilirsiniz.

 

Görüldüğü üzere dresuar modellerinin kullanım alanları düşünüldüğünden de fazladır. Üstelik yaratıcılığınızı konuşturarak dresuar modellerini çok farklı alanlarda çok farklı amaçlarla da dekorasyona kazandırabilirsiniz. Örneğin, dresuar kullanarak balkonunuzda kendinize keyifli bir kahve köşesi oluşturabilirsiniz.   

 

Dresuar Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dresuar Modelleri

Dresuarlar hem işlevsellikleri hem ebatları hem de estetik formlarıyla kullanım alanı bakımında sınırsız bir özgürlük tanır. Ancak dresuarların dekorasyona kazandırdığı özelliklerden tam anlamıyla faydalanabilmek için model tercihi yaparken birtakım noktaları göz önünde bulundurmak gerekir. İşte dresuar seçimi yaparken dikkat edilmesi gerekenler:   

 

 • Boyut
 •  

  Dresuar seçiminde öncelikli olarak göz önünde bulundurmanız gereken nokta modeli kullanacak olduğunuz mekanın genişliğidir. Dresuar modelleri boyut bakımından oldukça geniş bir çeşitliliğe sahiptir. Dolayısıyla küçük ya da büyük her mekana uygun ebatlara sahip bir dresuar modelini kolaylıkla bulabilirsiniz. 

   

  Çok dar bir mekana sahipseniz ve dresuarınızı sehpa ya da şifonyer gibi farklı amaçlar doğrultusunda da kullanmak istiyorsanız ufak boyutlarıları ve iki ayaklı tasarımı ile küçük mekanların kurtarıcı olan Latanwood Quick Dresuar modelini tercih edebilirsiniz.  

   

 • Depolama Seçenekleri
 •  

  Dresuarlar sadece ayaklar ve tabladan oluşabileceği gibi raflar, kapaklar ve çekmecelere de sahip olabilir. Eşyalarınız için ekstra bir saklama alanı arıyorsanız dresuar seçiminde depolama seçeneklerine de dikkat etmeniz gerekir. Aynı anda birçok depolama alanı sunan bir tasarım arayışı içerisindeyseniz hem çekmece hem de raf seçeneği sunan Latanwood Tuac Dresuar modeli tam size göredir!

   

 • Stil
 •  

  Tamamlayıcı mobilyalar arasında yer alan dresuarların evin genel dekorasyonuyla uyumlu olacak şekilde seçilmesi şık bir görünüm yakalamak adına oldukça önemlidir. Diğer mobilyalarla birebir aynı tarz dresuarlar kullanılmasa bile kesinlikle dekorasyonun genel havasına yakın bir tercih yapılmalıdır. Modern bir dekorasyon için minimalist, otantik bir dekorasyon için rustik dresuarlar kullanılabilir.

   

  Bazı dresuar modelleri ise birçok farklı dekorasyon tarzına uyumlu bir tasarıma sahiptir. Özellikle ahşap dresuar modelleri İskandinav, rustik, klasik, country ve hatta modern gibi farklı stillerle uyumlu dokusu ile dekorasyona uygun dresuar seçimi yapmayı kolaylaştırır. Her tarza uygun zamansız ve mekansız bir tasarım istiyorsanız masif ahşabın doğallığını ve yalınlığını mekanlara taşıyan Latanwood Narrow Dresuar modelini tercih edebilirsiniz.     

   

 • Kalite
 •  

  Kaliteli bir dresuar modeli seçerek uzun yıllar boyunca dekorasyonunuzu zenginleştirmeye devam eden dayanıklı bir mobilyaya sahip olabilirsiniz. Kullanılan malzeme, işçilik ve tasarım detayları dresuar modellerinin kalitesini belirleyen en önemli unsurlardır. 

   

  Kalitesiyle öne çıkan Latanwood, dresuar modellerinde sadece masif ahşap kullanır. Ahşaba ince el işçiliğiyle zarif bir form kazandıran Latanwood sayesinde hayalini kurduğunuz dayanıklı, estetik ve fonksiyonel dresuar modeline ulaşabilirsiniz.