Keyifli ve Lezzetli Anlar için Kahve Köşesi

Enfes aroması ve benzersiz lezzeti ile güne enerjik bir şekilde başlamamıza yardımcı olan kahve, aynı zamanda dostlarla yapılan hoş sohbetlerin vazgeçilmez eşlikçisi. Bazılarımız için ise kahve bir içecek olmaktan öte hayattan ve yaşanılan anlardan keyif almanın yegane yolu. İster lezzetinden dolayı kahve içmeyi tercih edin, isterseniz de kahve olmadan yaşayamam diyen bir kahve tutkunu olun evinizin bir köşesini mutlaka kahve alanı olarak değerlendirmenizi tavsiye ediyoruz.


Kolay ve pratik bir şekilde kahve hazırlamayı, yepyeni tarifler deneyerek mükemmel tatlara ulaşmayı, sevdiklerinize özel aromalı kahveler ikram etmeyi ya da sadece tek başınıza kahvenizi içerken hayatın keşmekeşinden ve kalabalığından uzaklaşmayı mümkün hale getiren kahve köşesi aynı zamanda evinizin dekorasyonuna dikkat çekici şık bir görünüm kazandırır. 


Peki kahve köşesi nasıl oluşturulur ya da kahve köşesi oluşturmak için hangi mobilyalar kullanılır? Kullanışlı, şık ve konforlu bir kahve köşesi oluşturabilmeniz için önemli ipuçlarını yazımızda derledik!   

 

Evde Kahve Köşesi Nasıl Oluşturulur?

Kahvenizin keyfini doyasıya çıkarmak için kahve köşesi oluşturmaya karar verdiyseniz şu adımları takip edebilirsiniz: 

 

  • Kahve köşesi oluşturmak için ilk adım uygun bir mekan belirlemektir. Bu konuda alışkanlıklarınızı ve evinizin büyüklüğünü göz önünde bulundurarak bir tercih gerçekleştirebilirsiniz. Salon, mutfak ve hatta kapalı bir balkon ya da teras da kahve köşesi oluşturmak için uygun bir alan olabilir.

 

Eğer kahveyi enerji vermesi için ayak üstü tüketiyorsanız mutfağınızda bir alanı kahve köşesi için ayırabilirsiniz. Tam tersi kahvenizi yudum yudum tadını çıkararak içmekten hoşlanıyorsanız kahve köşesini mutlaka salonunuzda oluşturmanızı tavsiye ediyoruz. 

 

  • İkinci adım belirlediğiniz alana ve dekorasyon stiline göre mobilyalar seçmektir. Kahve köşesi için seçtiğiniz mobilyaların ölçülerinin alana uygun olmasına öncelikli olarak dikkat edin. Küçük bir alanda büyük ebatlara sahip mobilyalar kullanmanız alanı daha da daraltacağı için hem hareket imkanını kısıtlayarak kahve hazırlamanızı zorlaştıracaktır hem de hazırladığınız kahvenin keyfini konforlu ve rahat bir şekilde çıkarmanızı engelleyecektir. 

Kahve mobilyalarını seçerken boyutların dışında stillerine de önem verin. Örneğin, salonunuzda bir kahve köşesi oluşturacaksanız salonunuzda gerçekleştirdiğiniz dekorasyon tarzına uygun mobilyalar seçmeniz gerekir. Aksi halde göze batan ve rahatsız edici bir görünüm oluşabilir.

 

  • Kullanılacak kahve ekipmanlarını seçmek üçüncü adımdır. Herkesin damak zevki ve kahve konusundaki tercihleri farklı. Kimimiz için Türk kahvesi ve granül kahve yeterliyken kimimiz için latte, cappuccino ve espresso gibi farklı kahve türlerini her gün tatmak vazgeçilmez bir tutku. 

 

Dolayısıyla kahve köşesinde kullanılacak olan ekipmanların seçiminde kahve tercihleri belirleyici rol oynar. Kahve makinesi, French press, kahve öğütücüsü, su ısıtıcısı ve kahve demleme sürahileri gibi farklı ekipmanları bu doğrultuda seçebilirsiniz. 

 

  • Dördüncü ve son aşama ise kahve köşenizi şık bir görünüme kavuşturacak olan dekoratif objeleri seçmektir. Dekoratif obje seçiminde yine mekanın genel dekorasyon stili önem kazanır. Seçilen objelerin dekorasyonla uyumlu olmasına dikkat edin. Ayrıca dekoratif objelerin sayısını abartmamaya ve kullanışlı olmalarına özen gösterin.       

Kahve Köşesi için Hangi Mobilyalar Kullanılır?

Kahve köşesi için ihtiyacınız olan ilk şey kahvenizi hazırlayacağınız ve kahve ekipmanlarınızı konumlandıracağınız bir yüzeydir. Bunun için masa kullanmanızı önermiyoruz. Hem masaların standart genişlikleri gereksiz yere fazla alan kaplayacaktır hem de masalar alçak yapılı mobilyalar olduğu için kahve hazırlamanız zorlaşacaktır. Dolayısıyla masa yerine geçecek alternatif mobilyalara yönelmeniz gerekir.

 

Kulağa ilk duyuşta biraz tuhaf gelebilir ancak dresuarlar kahve hazırlamak için ideal boyutlara sahip mobilyalar olarak kahve köşesinde sıklıkla kullanılır. Kahve köşeniz için yüksek yapılı, eni dar ve uzun bir dresuar modelini seçerek kullanabilirsiniz. 

 

Kahve makinesi ya da su ısıtıcısı gibi ekipmanların dışında kahve köşesinde kullanmak üzere ölçekler, değirmenler, sürahiler ve süt köpürtücüleri gibi birçok araç ve gerece ihtiyaç duymanız muhtemel. Ayrıca fincanlar, kupalar, bardaklar, kaşıklar ve şeker ile çeşit çeşit kahveleri koyacağınız kavanozlar da gerekecektir. Tabii bu kadar çok eşya ekstra depolama alanı demektir. 

 

Depolama alanı sorununu duvarlara raf monte ederek fazla yer kaplamadan pratik bir şekilde çözebilirsiniz. Veyahut kahve köşesinde kullanacağınız mobilyaların gerekli depolama alanına sahip olmasına dikkat edebilirsiniz. Eğer kahve köşesi için dresuar kullanmayı düşünüyorsanız çekmeceli ve raflı modellere öncelik verebilirsiniz. Böyle bir dresuar modeli arıyorsanız bizim önerimiz Latanwood Tuac Dresuar modeli.  

 

Her ne kadar çekmeceli ve raflı bir tasarıma sahip olsa da ekstra depolama alanı konusunda dresuarlar yeterli olmayabilir. Özellikle farklı farklı kahve çeşitleri hazırlamaktan hoşlanıyor ve bu nedenle birçok ekipmanı bir arada kullanmanız gerekiyorsa vitrin ya da konsol modellerini tercih edebilirsiniz.

 

Hem raf, hem çekmece, hem de dolap olarak birçok farklı depolama alanı seçeneği sunan Latanwood Ecci Hazeran Konsol modeli sayesinde tüm ekipmanlarınızı, kahvelerinizi ve gereçlerinizi düzenli bir şekilde saklayabilir, ihtiyaç duyduğunuzda kolaylıkla erişebilme fırsatı yakabilirsiniz. Özellikle evinizi İskandinav tarzda dekore ettiyseniz hazeran detaylı bu modeli değerlendirmenizi mutlaka öneriyoruz. 

 

Kahve köşenizin duvarlarını fincan ve kupalarınızı şık bir şekilde sergilemeye yönelik kullanmak istiyor ancak raf montelemek için duvarları delmek istemiyorsanız vitrin modellerini kahve köşesi mobilyası olarak değerlendirebilirsiniz. Hem kahve hazırlamak için gerekli yüzeyi hem kahve ekipmanlarını saklamak için yeterli depolama alanını hem de fincan ve kupalarınızı tozdan ve kirden etkilenmeyecek şekilde sergilemeniz için camlı rafları bir arada sunan Latanwood Grove Vitrin modeli tam size göre! 

 

Kahve köşesini sadece kahvenizi hazırlamak için değil, aynı zamanda tüm günün yorgunluğunu üzerinizden atarak dinlenmek için kullanmayı planlıyorsanız alınacak mobilyalar listesine mutlaka berjer ya da sandalyeleri de ekleyin.           

Kahve Köşesi Nasıl Dekore Edilir?

 

obje ve aksesuar seçeneklerini sizler için listeledik:

 

  • Tablolar ve Fotoğraflar: Kahve köşenizi dekore etmek için kullanabileceğiniz en elverişli alan tabii ki duvarlarınız. Bunun için kahve temalılar başta olmak üzere farklı tarzda tabloları, estetik bir görünüm sunan duvar süslerini, motive edici yazıların yer aldığı panoları ya da sevdiklerinizle geçirdiğiniz güzel anları ölümsüzleştirdiğiniz fotoğrafları kullanabilirsiniz. 

 

  • Bitkiler ve Çiçekler: Kahve köşenize doğallık ve canlılık katmak için bitki ve çiçekleri  kullanabilirsiniz. Küçük saksılarda sukulentler, kaktüsler ya da rengarenk çiçekler ile kahve köşenizi doğal bir güzelliğe kavuşturabilirsiniz. Canlı bitki ve çiçeklerin bakımından anlamam veya bakımlarıyla uğraşamam diyorsanız yapay bitkileri ya da kurutulmuş ve şoklanmış çiçekleri tercih edebilirsiniz.  

 

  • Özel Objeler ve Hatıralar: Kahve köşenizi kişiselleştirmeye yönelik sizin için anlamı olan özel objeleri ve değerli hatıralarınızı kullanabilirsiniz. Örneğin, kahve köşenizde favori kahve fincanı koleksiyonunuzu veya size hediye edilen ya da seyahatlerinizden getirdiğiniz kahve kupalarınızı sergileyebilirsiniz. Böylelikle kahve köşenizi daha kişisel ve anlamlı hale getirebilirsiniz.

 

  • Kitaplar ve Dergiler: Kahve köşenizde mutlaka yer açmanız gereken objeler kitaplar ve dergilerdir. Kahve köşeniz için içeriğinde tarifler, kahve kültürüyle ilgili ya da baristalık hakkında önemli bilgiler yer alan kahve konulu kitapları ve dergileri seçebilirsiniz. 

 

  • Aydınlatma ve Mumlar: Kahve köşeniz için kullanacağınız aydınlatma seçenekleri oluşturmak istediğiniz huzurlu, dingin ve keyifli atmosferi tamamlayan en önemli objelerdir. Kahve köşeniz için yumuşak bir ışık sağlayan masa lambalarını ve abajurları tercih edebilirsiniz. Ayrıca kokulu ve dekoratif mumlar kullanarak romantik ve sıcak bir ortam yaratabilirsiniz.

 

Kahve köşenizi dekore etmeden önce seçmeniz gereken tüm mobilyaları Latanwood’da bulabilirsiniz. Masif ahşabın doğallığını ve benzersiz dokusunu yaşam alanlarınıza taşıyan Latanwood’un yüksek kalite ve ince el işçiliğinin birleşimi olan mobilyaları sayesinde hayalini kurduğunuz kullanışlı, konforlu ve estetik kahve köşesini gerçeğe dönüştürebilirsiniz.