Teak Ağacı

Teak ağacı mobilya sektöründe, ürünlerin üretimleri için tercih edilen ve kullanılan ağaç türlerindendir. Teak ağacı, söylem olarak tik ağacı olarak kullanılmaktadır. Ağacın yetiştiği yer Endonezya olarak kayıtlarda yer almaktadır. Uzun ömürlü ağaç türlerinden olan Teak ağacı aynı zamanda da oldukça dayanıklı bir yapıya sahiptir. Tercihler arasında olan bu ağaç mobilya üretiminde güncel tercihler arasında yer alıyor. Asya ve Avrupa kıtasında yetişen bir ağaç türü olup, ülkemizde yetiştirilmiyor. Sıcak iklimi seven bu ağaçı ülkemizde bulunan iklim koşullarına göre yetiştirmek mümkün olmuyor.
Teak (Tik) ağacı, açık hava koşullarında durması ile meydana gelebilecek çürüme, küflenme ve böceklenmeye durumlarına karşı çok daha uzun ömürlü ve dayanıklı olduğu için mobilya ürünleri içinde gemi, yat, ev mobilyaları ve bahçe mobilyalarının üretiminde sıklıkla tercih edilmektedir. Dış mekânlarda kullanılan mobilyaların, bahçe mobilyası gibi ürünlerin özellikle tercih etiği ağaç türüdür.

Teak Ağacı Bahçe Mobilyası Özelikleri

Uzun yıllar kullanma imkânı bulunan bu ağaç, su ile temaslarında da kolay ve sorunsuz kullanım imkânı getirmektedir. Nem, çürüme, rutubet gibi oluşumlara karşı oldukça fazla dayanıklılık göstermektedir. Bu özelikleri ile Teak ağacı, bahçe mobilyaları için vazgeçilmez ahşap tercihi olmuştur. Teak ağacı ile elde edilen mobilyaların, estetik görüntüsünü korumak ve uzun süreli kullanılır hale getirmek için belirli aralıklarda periyodik bakımlarının yapılması gerekmektedir. Diğer yapı malzemeleri gibi, kısa süreli kullanıma sahip olmadığı için uzun yıllar kullanım imkânı sunar. Bunun yanı sıra açık havada kullanımına olan uyumu kanıtlanmış bir durumdadır.
Bahçe mobilyasında kullanılan alüminyum, ağırlık olarak daha hafif bir yapıya sahip olduğu için, Teak ağacı ile uyum sağlamaktadır. Bahçe mobilyaları grubunda, pozisyon ayarlamalı koltuklarda ve şezlonglarda kullanılan pistonlar bahçe mobilyaları için kolay kullanım imkânını beraberinde getirir.

Teak Ağacı Bahçe Mobilyası Bakımı

Teak ağacı yapısal olarak fazla yağ içeren, yağlı bir ağaçtır. Sıcak ve soğuk hava koşullarına göre, zaman içerisinde herhangi bir yıpranma eskime durumlarına karşı yılda bir ila iki defa arasında Teak yağı ile yağlamak gerekmektedir. Günümüzde bakımlar yağlar üzerinden olduğu gibi, yeni uygulanan sistemlerde, su bazlı koruyucularda kullanılmaktadır. Bahçe mobilyası bakımında, kimyasal maddeler kullanılmamalı vernik tarzında ürünler tercih edilmemelidir. Su bazlı koruyucular, bakımların yapıldığı dönem başlarında uygulanabilirler. Bu uygulama ile mobilya ürünü renklerini koruyucu bir bakıma erişir. Uygulamanın yapılmaması durumunda, renk üzerinde değişim olacak, canlı ve diri duran renk, yerini gri şeklinde eskimiş bir hale gelecektir. Bu renk değişimin gözlemlendiği ağaç, bakımının yapılmaması ya da aksatılması durumunda yıpranma ya da ömrünün kısalması olmayacak, sadece renginde değişiklik olacaktır. Belirtildiği gibi, Teak bahçe mobilyasının bakımı zamanında ve de özellikle doğru malzeme kullanımı ile yapılmalıdır.

Teak Ağacı Bahçe Mobilyası Fiyatları

Teak ağacından oluşturulan mobilyalar, diğer ağaç türlerine göre daha dayanıklı ve daha kaliteli oldukları için fiyat olarak daha pahalı gelebilmektedir. Mobilya tercihiniz bahçe mobilyası olacaksa, dayanıklı yapısı ve hava koşullarına uyumlu olması açısından Teak ağacı bahçe mobilyası, doğru ve memnun bırakacak tercih olacaktır. Mobilya ağaç türleri kendi içerisinde, çeşitli tür ve model olarak bulunmaktadır. Mobilyanın kullanım alanı ve ne için kullanılacağına göre uyun ağaç türleri seçilmektedir. Üretim bu seçimden sonra başlanmakta, ürüne göre doğru ağaç tercihi ürünün fiyatına da ışık tutmaktadır. Bu ağaç genel olarak mobilya sektöründe, aranan seçkin ağaç türlerindendir. Dayanıklı ve uzun ömürlü yapısı, zorlu hava koşullarına uygun olması tercih sebeplerinin başlangıcında gelmektedir. Olumlu özelliklerinin getirdiği avantajlar, fiyat olarak artı gibi görülse de sağladı faydaları ve kaliteyi göz önünde bulundurduğumuzda fiyatının fazla olduğu algısı değişecektir.

Latan Woodfirması olarak sıkça talep gören özellikle dış mekan ahşap ürünlerinde; bahçe yatağı, bahçe koltuğu, dış mekan saksılar, ahşap şezlong, bahçe kulübeleri, hayvan kulübeleri ve dış mekan çevre düzenlemsinde kullanılan ahşap ürünlerde müşterimizin isteğine göre teak ağacı kullanmaktayız. Masif ahşap mobilya sektöründe deneyimimizi, usta işçilik ile birlikte  kaliteli malzemeler kullanarak isteğinize uygun ölçü ve formlarda ürünler tasarlıyor, tüm ürünlerimizi garanti altına alıytoruz. Türkiye’nin her yerine ücretsiz gönderim ve montaj imkânı sunarak ürünlerimizi büyük bir özenle teslim ediyoruz.